Jdi na obsah Jdi na menu

Křeče

14. 11. 2012

Pokud se u vaší kočky náhle objeví křeče, jistě vás to velmi vyděsí. Důvody mohou být různé, podstatné je odhadnout možnou příčinu, protože včasná první pomoc může zvířeti zachránit život.

 
 - V první řadě se snažte co nejrychleji zjistit, o co by mohlo jít. Pokud existuje možnost podchlazení nebo přehřátí, zvíře zahřejte nebo naopak podchlaďte.
 - Další možnou příčinou je glykemický záchvat. Jestliže má zvíře prokázanou cukrovku, ihned mu podejte do tlamy lžíci rozpuštěného cukru.
 - Pokud se jedná o kojící fenu nebo fenu krátce po porodu, mohla by být příčinou křečí poporodní eklampsie. Feně změřte teplotu, pokud je zvýšená, podejte jí také lžíci rozpuštěného cukru a rychle vyhledejte pomoc veterináře, protože musí dostat nitrožilní injekci vápníku. Jestliže jste naměřili vysokou teplotu, snažte se fenu ještě před veterinárním vyšetřením ochladit (zabalením do osušky namočené ve studené vodě či ponoření do studené vody). Eklampsie postihuje zejména feny malých a středních plemen s početnými vrhy, případně neklidné feny s rychle rostoucími štěňaty a hodně „mléčné“ feny.U koček jsou klinické projevy eklampsie spíše výjimečně.
 - Jednou z nejčastějších příčin je epilepsie. Epileptický záchvat trvá různě dlouho – od několika vteřin do několika minut. Měli byste především zabránit poranění zvířete. Pokud se jedná o intenzivní záchvat, přemístěte zvíře na měkkou podložku, nebo mu aspoň podložte hlavu a do tlamy mu vložte mezi zuby smotanou utěrku, je-li to možné.
 - V případě, že křeče neodezní do 5 minut, urychleně zajistěte odvoz do ordinace a telefonicky veterináře upozorněte, že vezete akutní případ. Kvůli intenzivní svalové práci se zvyšuje tělesná teplota. Jakmile stoupne ke 40 stupňům, musíte zvíře ochlazovat ponořením do studené vody. Příčinou úhynu u nekontrolovaného záchvatu je vyčerpání energetických rezerv a/nebo právě přehřátí. Proto v případě křečí je vždy nutné poskytnout nejprve první pomoc a až poté shánět pomoc odbornou. Několikaminutové zdržení může zvířeti zachránit život.
 - Pokud ustanou křeče samy od sebe a zvíře se jeví v pořádku, zajděte k veterináři na konzultaci a celkové vyšetření.
 
Zdroj:Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada