Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koupat, či nekoupat?

14. 11. 2012

Možná přemýšlíte, jestli kočku vykoupat, nebo nechat očistu jen na jejím hbitém jazýčku. Záleží na okolnostech…

Obecně se kočky koupou v případě, že si znečistí srst (s tím může souviset nelibý pach), nebo před výstavou. Jinak není žádné pravidelné koupání potřeba.
Jak si asi dokážete představit, většina koček není z koupání zrovna nadšena. Vody se bojí a tekoucí sprcha jim nahání hrůzu. Ale existují i jedinci, kteří koupání zvládají s přehledem a nevypadají, že by jim to způsobovalo nějakou psychickou újmu.
 
Záleží na plemenu
Před výstavou se koupou perské kočky a kočky světlých barev (někdy dokonce dvakrát). Zvlášť chovatelé peršanek často vynikají dovednostmi přímo „lazebnickými“. Používají se speciální šampony pro kočky (je jasné, že lidský šampon asi nebude to pravé ořechové), někdy jsou dokonce rozlišené podle barvy srsti. Následují kondicionéry, zpevňovače nebo lesky. Koupou se rovněž dlouhosrstá plemena (mainské mývalí, norské lesní, birmy…). Nezapomínejte na to, že pokud se chystáte na výstavu, nekoupejte svého mazlíčka méně než 7-10 dní před výstavou, aby se srsti vrátil její lesk a elasticita. Z krátkosrstých plemen se koupou například ruské modré, aby jejich srst neležela a zářila žádaným stříbrným leskem, který se koupelí zvýrazní. I u ruských modrých koček se může používat kondicionér. Před výstavou se však nekoupu plemena, jejichž srst těsně kopíruje tělo – po koupeli by totiž chlupy odstávaly. Jedná se například o kočky orientální, siamské a barmské. Bezsrsté kočky stačí jemně omývat mokrou žínkou.
 
Jak na to?
Je dobré, zvyká-li si kočka na koupání již odmala. Drápky raději ještě před koupelí zkraťte, protože hrozí velké riziko poškrábání. Vše potřebné si nachystejte dříve, než kočku přinesete do koupelny. Nezapomeňte před samotným koupáním položit do vany protiskluzovou podložku. Teplota vody by měla být okolo 37 až 38 stupňů. Napusťte vodu do výšky asi 10cm, v misce s vodou rozmíchejte trochu šamponu, přelijte kočku od krku dozadu a šampon vmasírujte. Některé kočky se nechají osprchovat, ale většinu zvuk sprchy spíš děsí. Celé koupání je pro kočku dost stresující situace, takže jí proces ještě neznepříjemňujte. Pamatujte, že kočce se nesmí dostat voda do uší, očí ani nosu! Srst na hlavě a uších opatrně omyjte vlhkou rukou nebo žínkou. Ideální je, když koupání provádíte ve dvou. Jedna osoba přidržuje kočku (nejlépe pod předními tlapkami) a druhá ji koupe. Po důkladném „namydlení“ šampon i kondicionér důkladně opláchněte, aby na kočičce nezbyla žádná pěna. Během celého koupání na ni mluvte klidným hlasem. Následně ji zabalte do froté osušky (můžete použít i starý ručník) a pomocí jemné masáže jí vysušte. Jestliže se kočka nebojí fénu, můžete ho zkusit použít. Počítejte však s tím, že většina koček z něj má panickou hrůzu. Po „akci“ kočku odměňte nějakým pamlsek, ale připravte se na to, že možná ho odmítne a bude hrát „uraženou“. Kočka by měla být celý den v teple, protože chlupy zůstávají u kořínků dlouho vlhké. Pokud má volný výběh ven a není teplé počasí, raději ji nechte celý den zavřenou doma, aby pořádně proschla. Když je srst skoro suchá, jemně ji vykartáčujte, aby se v srsti netvořily chuchvalce (platí u dlouhosrstých koček).
 
Suchá koupel
Pokud kočka koupání vysloveně nesnáší a každý pokus o očistu pro ni představuje trauma, můžete vyzkoušet suchou koupel z otrub. Stejně tak je to vhodné v případě, že nejste kočce schopní zajistit pobyt v teple. Nahřáté otruby vmasírujte do srsti a poté je důkladně vykartáčujte. Otruby můžete nahradit suchým šamponem. Je sice dražší, ale pokud se chcete vyhnout škrábancům, vyplatí se. Šampon se používá stejně jako pudr, důkladně se vmasíruje do srsti a následně se vyčeše.
 
Zdroj informaci: Chov koček, Marie Říhová, Grada, 2007
 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 23835
Měsíc: 345
Den: 7