Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o březí kočku

14. 11. 2012

Březost je normální fyziologický stav, při kterém by kočka měla žít obvyklým způsobem. Dbejte však na kvalitní výživu a zbytečně ji nevystavujte stresu.

 
Pokud máte nekastrovanou kočku, která má volný přístup ven, je velmi pravděpodobné, že se vám jednoho dne vrátí v „radostném očekávání“. Poznáte to i tak, že vám bude vyjadřovat větší náklonnost než normálně. Kočky totiž v pokročilém stupni březosti více tíhnou k lidem a díky působení hladiny progesteronu jsou uvolněnější.
 
Co dělat a nedělat?
Během březosti je nevhodné s kočkou cestovat a vystavovat ji zbytečně stresu. Samozřejmostí je i vynechání výstav (podle výstavního řádu se březí kočky brát na výstavu stejně nesmí). Důležité je rovněž nechat jí vyšetřit stolici na přítomnost parazitů a případně ji i odčervit (o vhodném přípravku se poraďte s veterinářem). Kočce samovolně nepodávejte žádné léky, v případě nutnosti je naordinuje veterinář.
Je běžné, že kočky ve vyšším stupni březosti mají sklon k zácpě. Pokud jste si všimli, že má problémy vykálet se, zkuste jí dát trochu oleje, kousek másla nebo olejovky (nepřežeňte to s množstvím, obsahují sůl).
Dávejte si pozor také na manipulaci. Při zvedání ji podpírejte za zadní končetiny, nezvedejte ji za břicho. V pokročilé fázi březosti ji nenuťte skákat, jestliže sama nechce. Pokud se nemůže sama očistit, pomožte jí. Konečník jí otřete vlhkým hadříkem, struky jemně masírujte. Dlouhosrstým kočkám je někdy nutné zkrátit srst.
 
Krmení je důležité
Více než kdy jindy v tomto období platí, že kvalitní výživa je základ. Jestliže krmíte granulemi, můžete si vybrat mezi speciálními recepturami pro březí a kojící kočky. Hlavní je především kvalitní složení, takže nepodceňujte výběr značky. Koťata rostou převážně až v druhé polovině březosti, proto krmnou dávku zpočátku zvyšujte jen opatrně. Můžete ale zvýšit počet krmení za den. Po 4. týdnu březosti kočku v jídle neomezujte. Jestliže připravujete krmivo sami, je vhodné přidat i minerální doplňky s obsahem vápníku.
 
Příprava na porod
Můžete si všimnout, že v posledních třech týdnech devítitýdenní březosti stráví kočka více času na boku, aby ulevila váze koťátek v děloze. Čím víc se blíží termín porodu, tím víc se snaží najít vhodné místo pro vrh. Nejpozději 2 týdny před termínem jí proto nabídněte porodní box, aby si na něj zvykla. Osvědčené jsou například čisté krabice z kartónu (neměly by zapáchat nebo aromaticky vonět, aby to kočku nedoradilo). Rozměr krabice by měl být alespoň 50x60 cm. Část víka odstraňte a část ponechte, aby bylo v boxu šero, v přední straně vyřízněte otvor pro pohodlný vstup. Krabici vystelte čistou měkkou látkou (vhodné jsou například textilní pleny) a umístěte ji na klidné místo, kde bude mít kočka soukromí. Zároveň by místo mělo být dostupné, abyste ji mohly hlídat a nepropásli tak porod. Porodní box může být i z plastu nebo dřeva, každopádně však musí mít dobrý přístup i shora.
 
Vrozené „hnízdící“ instinkty
Přes veškeré snahy a péči se může stát, že kočka box odmítne a dá přednost více odlehlému místu. Pokud se tak stane, nezlobte se, je to její přirozené chování pramenící ze strachu o koťata. Nezapomínejte, že ve volné přírodě kočky vždy musely být obezřetné, aby jejich mláďata přežila. Vždyť kocouři, kteří nejsou členy jejich skupiny, by je mohli zabít. Kočka se tomu snaží zabránit a na základě instinktů si hledá bezpečné místo pro vrh, kam se nedostanou potenciální predátoři. Toulavé kočky přivádí svá mláďata na svět v odlehlých krytých místech jako jsou části kůlen a různá provizorní stavení, staré popelnice, dokonce i podběh kola automobilu. Odchov koťat je na bedrech kočky, kocour pouze chrání teritorium, ve kterém může kočka lovit a zajišťovat potravu sobě a později i mláďatům.
 
Těsně před porodem
Že se porod blíží poznáme podle několika jasných signálů. Kočka bývá neklidná, občas hrabe a často vyhledává porodní box, aby byl nasáklý jejím pachem. Když je připravená vrhnout mladé, pečlivě si umyje oblasti kolem struků a genitálií, aby zajistila jejich čistotu. Přibližně 18 hodin před porodem klesá tělesná teplota o 1°C – to můžete použít jako pomůcku pro určení doby porodu (pravidelně měřte teplotu od 61. dne březosti). Nezapomínejte, že kočce byste neměli působit zbytečný stres, proto je vhodné, aby byla na měření teploty zvyklá.
V místnosti, kde kočka přebývá, by měla být stálá teplota okolo 22°C. Zajistěte, aby kočku nerušili děti nebo ostatní zvířata. Pravidelně ji kontrolujte, abyste nepropásli začátek vlastního porodu.
 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 22060
Měsíc: 284
Den: 6